• Fener Mah. 1939 Sk.
    Mandalin Apt. No:8 Kat:2 Daire :11
    Muratpaşa / ANTALYA
  • Pzt-Cts: 9:00 & 19:00
    Paz : Kapalı

Çift ve Aile Terapisi

Evlilik deneyimi “iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta, ömür boyu birlikte…” gibi dileklerle başlayan bir süreç iken çiftlerin aynı evde yaşamaya başlaması ile birlikte bazı durumlarda romantik büyünün bozulup gerçekliğe hızlıca bir geçiş süreci de olabilmektedir. Aşkın ömrü bitmeye başlayıp, karakter farklılıkları, yaşama bakış açılarındaki ayrılıklar veya bazen aşırı benzerlikler, evlilikten beklenti farklılıkları vb. birçok durum ortaya çıkmaya başladıkça evlilik dayanılması zor bir yaşantı haline gelebilmektedir. Çiftler evliliklerinde ortaya çıkan bu saydıklarımız gibi faktörlerden ötürü mutsuz olmaya başlamakta ve bir çıkış yolu aramaktadırlar. Bazen bu çıkış yolu boşanmak gibi görünse bile çift terapisi sayesinde bu sorunlar önemli ölçüde azalabilmektedir.

Çift terapisi, evlilik, ilişki ve iletişim sorunları nedeniyle iyice çıkmaza girmiş çifte birbirlerini daha iyi anlayabilmek, tanıyabilmek, kendilerini daha iyi ifade edebilmek ve birbirlerinin duygusal/psikolojik ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Çift terapisi sürecindeki bir çift, görünürdeki sorunlarının ardında yatan asıl sorunun ne olduğunu görebilmekte ve böylece kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenebilmekte bu sayede de eşi tarafından kendisini anlaşılmış hissetmektedirler.

Birisiyle duygusal ilişkiye girdiğimizde en temel ihtiyaçlarımızdan biri karşımızdaki kişi tarafından anlaşıldığımızı hissetmektir. Ancak kişinin kendi geçmişinden, çocukluğundan getirdiği bitmemiş meseleleri, bir diğer deyişle karşılanamamış duygusal ihtiyaçları bugünü yaşamasına, eşini doğru bir şekilde anlayıp onun ihtiyacına cevap verebilmesine engel olmaktadır. Çift terapisi sürecindeki bir kişi kendi bitmemiş meselesinin hangi psikolojik ihtiyacı veya ihtiyaçlarıyla ilgili olduğuna ilişkin farkındalık kazanmakta ve böylelikle eşinin, hayat arkadaşının ihtiyaçlarına da daha iyi yanıt verebilir hale gelmektedir.

Çift terapisi sadece evli olan çiftlerin başvurabileceği bir tedavi süreci değil, ikili ilişkilerinde sorun yaşayan sözlü, nişanlı, flört eden herkese uygulanabilmektedir.